TAŞKESEN OTU - PRATİK YEMEK TARİFLERİ

TAŞKESEN OTU

TAŞKESEN OTU

 

Bizim yörede (Denizli) yerde yetişen yaprakları biraz etlice ve tüylü olan, henüz yaprakları bir isaret parmağı kadarken tarlalardan , kırlardan topladığımız bir bitkidir. Köyümüzde toklubaşı, hemen komşu köyde ise ballık olarak adlandırılan bu bitki Anadolu’nun farklı bölgelerinde farklı isimler almaktadır.Bazı yerlerde Taşkesen bazı yerlerde Toklubaşı olarak bilinse de ıspanak gibi kullanılan Gıvışkan (silene vulgaris)a da Toklubaşı denilmektedir. Tarla taşkeseni, sadırlı taşkeseni , tok taşkesen, ince taşkesen , tıbbi taşkesen gibi türleri olan bu bitkinin bizim yörede yemeği yapılan, yumurta ile kavrulan, böreği yapılan iki türünü bilimsel olarak tanıtmak istedim.

 

TARLA TAŞKESENİ

Bilimsel adı Buglossoides arvensis olan tarla taşkeseni, Boraginaceae (Hodangiller) familyasından tek yıllık, çiçekli bir bitkidir. Bazı yörelerde toklubaşı otu olarak adlandırılır. Çiçeklenme zamanı Mayıs-Temmuz olan bitkinin çiçekleri beyazdır ve hunimsi şekillidir. Kalkerli yamaçlar, tarla kenarları, mısır tarlaları, kayalık yerler, nadas tarlalar, bozkırlar , açık otlak alanlar ve engebeli yerlerde yetişir. Buglossoides arvensis tohumunun rafine edilmiş yağının yeni yiyecek statüsü kazanması için AB onay vermiştir .Bitki Avrupa’da bazı çiftçiler tarafından da yetiştirilmektedir. Orta ve Güney Amerika’da, İngiltere’de dâhil, Asya’dan Himalayalara kadar yayılış gösterir. Yaprakları idrar söktürücü olarak kullanılır ,2500 metre rakıma kadar yetişebilir.

TIBBİ TAŞKESEN

Bilimsel Adı Lithospermum officinale L. olan bitkinin Türkçe adı Tıbbi Taşkesen Otudur. Diğer bir adı ise İnciotudur. İstanbul’da yöresel adı Tavşan darısıdır.Boraginaceae (Hodangiller) familyasından olan bitki çok yıllıkdır. 200 m. İle 2400 m. Civarlarında yetişir. Bitki Yetişme alanları Açıklıklar, kır kenarları, gölgeli kenarları.Türkiye’de doğal olarak Denizli, Erzincan, İstanbul,Kastamonu,Kayseri,Rize,Tokat,Trabzon,Van Türkiye’nin kuzeyi, güney batısı ve karasal iklimin görüldüğü diğer yerlerde yetişir. Anavatanı,: Avrupa-Sibirya Genel olarak Avrupa (K. Hariç), GB. ve O. Asya’dan Doğuya Sibirya ve Çin’e kadar dağılış gösterir.30-60 cm boylarındadır. Çiçekleri beyazımsı yeşildir. Haziran-Temmuz aylarında çiçek açar. Otlar Haziran-Temmuz’da, meyveleri Ağustos’ta hasat edilir.
Tıbbi amaçlarla bitkinin tüm bölümleri kullanılır. İdrar söktürücü, yatıştırıcı ve ağrı kesici etkileri vardır. anti-bakteriyel etkilere sahiptir. Böbrek taşı hastalığında çayı yapılıp içilir: Yenilenme süreçlerini uyarma özelliğine sahiptir.

Bu Tarif Size Özel  KUZU GÖBEĞİ (MOREL) MANTARI DOLMASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir