Pratik Tariflerimiz kolay anlaşılır ve resimli olarak paylaşıyoruz. Her Tarifimizin sonunda Püf Noktası ekliyor yeni bilgiler kazanmanıza ve ya tazelemenize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bugün Pratik Pandispanya Tarifimizi  sizlerle paylaşacağız. Üniversitede pastacılık ve çikolata  yapımı dersimize konuk olarak gelen değerli bir pastane şefinin verdiği ölçülere göre hazırladığımız bu tarifi umarız sizlerde dener ve yorumlarınızı yazarsınız.  🙂

Pastanelerde satılan nefis lezzetli pastalardan sizde yapmak istiyorsanız öncelikle  pandispanyayı yani pasta tabanını hazırlamayı bilmeniz gerekiyor. Pandispanya süngerimsi ve yumuşak bir yapıya sahip olmalıdır. Yumuşak ve ağızda dağılan bir pandispanya elde etmek için de bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Bu tarifimizde bu püf noktalara da değineceğiz.

Kaç Kişilik: 4 – 6
Hazırlık Süresi: 25-30 Dk
Pişirme Süresi: 40 Dk

Pratik Yemek Tariflerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu gün sizlere Pratik Tarifimizi aşama aşama nasıl yapılacağını anlatacağım.Pratik Pandispanya Tarifimizin malzeme listesiyle işe koyulalım.

Pandispanya Tarifi Malzemeleri

    • 5 adet yumurta
    • 125 gr şeker
    • 10 gr kabartma tozu
    • 150 gr un

Pandispanyanın Yapımı

1Yumurtaların sarısı ve beyazı ayrılır.  Yumurtaların beyazı ve şeker iyice çırpılır. Yumurta akı iyice kabarıp krema kıvamına gelince ayrı bir kapta çırptığımız yumurta sarısı üzerine eklenip  beraber çırpmaya devam edilir.

2İyice kabardıktan sonra elenmiş un ve kabartma tozu eklenir çırpmaya devam edilir.Tepsiye yağlı kağıt yerleştirilir ve onun üstüne  kalıp konularak içine hazırlanan karışım dökülür. Önceden ısınmış fırında 180 derecede 40 dakika pişirilir.Bir müddet pandispanya pişene kadar fırın kapağını açmamaya özen gösterilmelidir.  Kürdanla pişip pişmediği kontrol edilir. Pişmişse fırından alınır.

3  Fırından alınan pandispanyanın soğuması beklenir. Soğuyan pandispanya 2 veya 3 kat olacak şekilde ip yada pasta kesme testeresi yardımıyla kesilir, Her kata pastacı kreması sürülür. Krema sürüldükten sonra aralara  meyveler veya diğer içerikler(damla çikolata,kestane şekeri, damla sakızı vb.) eklenir.  Katlar tamamlandıktan sonra dışı tamamen krem şanti ile sıvanır. 15 dakika kadar sıvandıktan sonra buzdolabında bekletilir. Sonra ikinci kez sıvanır. Sıvanan pasta arzuya göre süslenir. Dilimlenerek servis edilir.

Bu Tarif Size Özel  Ispanağın yararları ve zararları nelerdir?

Pratik Pandispanya Tarifi Püf Noktası 

Un elenmelidir böylece içindeki yabancı maddelerden arındırılır homojen bir un elde edilmelidir. Hatta kabartma tozu vanilin vb. toz maddeler birlikte elenmelidir. Bu şekilde topaklanma olmasının önüne geçilir.

2

Tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir. Fırın önceden ısıtılmış olmalıdır. Pandispanya çembere konulduğunda hafifçe zemine vurarak içinin havası alınmalıdır. Yumurta ve şeker iyi çırpılmalıdır.

Pratik Pandispanya Tarifimizi tüm detaylarıyla birlikte sizlerle paylaştık. Bir başka tarifimizde buluşmak üzere Lezzetle kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here