Pratik Çerkez Tavuğu Tarifi

 

Pratik Tariflerimiz kolay anlaşılır ve resimli olarak paylaşıyoruz. Her Tarifimizin sonunda Püf Noktası ekliyor yeni bilgiler kazanmanıza ve ya tazelemenize yardımcı olmaya çalışıyoruz.Bugünkü tarifimiz Çerkez Tavuğu … Öncelikle hakkkında biraz bilgi verelim sonrada tarife geçelim. Çerkez Tavuğu aslında Çerkez halkına ait bir ana yemektir. Ancak bizim kültürümüzde zaman içinde Çerkez Tavuğu alınıp soğuk tavuk mezesi olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Biz bu tarifimizde sizlerle meze haliyle Çerkez tavuğunu paylaşacağız. Yakın zamanda ise Çerkez Mutfak Kültürünü araştırıp sizler ile paylaşacağız.Merak ederseniz bizi takipte kalınız. Çerkez kardeşlerimizden orijinal yemek halinin tarifini yorum olarak bekleriz 😉 😊

 

Pratik Çerkez Tavuğu Tarifi

Kaç Kişilik: 6-8
Hazırlık Süresi: 15 Dk
Pişirme Süresi: 25-35 Dk

Pratik Yemek Tariflerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu gün sizlere Pratik Tarifimizi aşama aşama nasıl yapılacağını anlatacağım.

Şimdi Pratik Çerkez Tavuğu  Tarifimizin malzeme listesiyle işe koyulalım.

Malzemeler:

  • 1 adet tavuk
  • 3 su bardağı ceviz içi
  • 3 su bardağı tost ekmeği içi
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı pul biber.
  • 1,5 su bardağı süt
  • 1 su bardağı tavuk suyu
  • 8 çay kaşığı ceviz yağı
  • 2 çay kaşığı kırmızı biber

  Pratik Çerkez Tavuğu Tarifi

  • 1Tavukları derin bir tencereye koyunuz , üzerini kaplayacak şekilde soğuk su doldurunuz ve ateşe koyunuz. Bir iki taşım kaynatınız. Kaynatırken tavuğun üzerinde biriken kefleri bir kevgir yardımıyla alınız. Dilerseniz tavuğu kaynatırken suyuna bukegarni koyabilirsiniz. (Bukegarniye link verilecek.) Birazda tuz ilave ederek 60 dakika kadar , pişinceye kadar tavuğu kaynatınız. Tavuk kaynayınca soğumaya bırakınız.
  • 2 Tost ekmeğini rondodan veya rendeden geçirerek çekiniz. Cevizi de aynı şekilde kaba bir un haline gelene kadar çekiniz. Küçük bir tencerede 3-4 dakika kadar çekilmiş ceviz içini kavurunuz. Başka bir tencerede sütü kaynatınız. Süt kaynadıktan sonra ekmek içini atınız, sonra tavuk suyunu ve kavrulmuş ceviz içini ilave ediniz. Tuzunu biberini de damak zevkinize göre ayarlayınız. Tavuk suyu koymak yerine tamamen süt de koyabilirsiniz. Sosun kıvamının biraz koyuca ama akıca olmasına dikkat ediniz. Yani sos çorbadan biraz daha koyu kıvamda olmalıdır.

   3Soğuyan tavuğun derisini soyunuz ve kemiklerini ayırınız. Deri ve kemikten ayırdığınız tavuğu didikleyiniz. Didiklediğiniz tavuğa tuzu biberi atınız , sosun yarısını dökünüz ve harmanlayanız. Sosun diğer yarısını üstüne dökmek için ayırınız.

   4Süslemesinde bütün çerkez biberi, ceviz yağı, fındık yağ, kırmızı toz biber, maydonoz , taze kıvırcık marul yaprağı, kırmızı turp gibi gıdalardan yararlanabilirsiniz.

   Pratik Çerkez Tavuğu Tarifi Püf Noktası

  • 1Çerkez tavuğu için kullandığınız tavuk köyde yetişmiş doğal bir tavuk olursa mezeniz daha lezzetli olacaktır. Mezenizin lezzetini etkileyecek önemli bir husus da cevizin kalitesidir. Bayat ve kalitesiz bir cevizden muhteşem bir sos beklenemez.
  • 2Kullanılan ekmek de önemlidir; ekmeklerin Çerkez tavuğunda bize sağladığı yarar sosu bağlamasıdır. İç yoğunluğu olarak diğer ekmeklerden daha yoğun olması nedeniyle tost ekmeğinin içini öneriyoruz. Çerkes tavuğunuzun beyaz görünmesini istiyorsanız tost ekmeğinin kenarlarını kullanmayınız. Cevizi kavururken yakmayınız, yanmışsa kullanmayınız.
  • Sütün de fazla kaynatılmamasına özen göstermek gerekir aksi halde süt kesilebilir.

AFİYET OLSUN . . . 

Pratik Çerkez Tavuğu Tarifimizi tüm detaylarıyla birlikte sizlerle paylaştık. Bir başka tarifimizde buluşmak üzere Lezzetle kalın.

Bu Tarif Size Özel  PRATİK TAVUK ÇORBASI TARİFİ ( SEBZELİ )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here