SOUS CHEF'İN (AŞÇIBAŞI YARDIMCISI) GÖREV VE SORUMLULUKLARI - PRATİK YEMEK TARİFLERİ

SOUS CHEF’İN (AŞÇIBAŞI YARDIMCISI) GÖREV VE SORUMLULUKLARI

 

SOUS CHEF’İN GÖREV VE SORUMLULUKLARI

 

Arkadaşalar merhaba bugün sizlerle endüstriyel mutfaklarda tabiri caizse şefin sağ kolu diyebileceğimiz SOUS CHEF‘in görev ve sorumluluklarını paylaşacağım. Diğer mutfak görevlilerini de yakından tanımak ve mutfakta ne iş yaptıklarını öğrenmek isterseniz sayfamdan ayrılmayın, takipte kalın 🙂

SOUS CHEF KELİME ANLAMI

Sous Chef Fransızca kökenli bir terimdir. Sous Fransızca da altında anlamında kullanılmakta ve Chef ile birleşince Şefin altındaki anlamını almaktadır. Yani Sous Chef Mutfak Şefi’nin yardımcısıdır. Mutfak şefi ile bir çok görev ve sorumluluğu paylaşır. Büyük mutfaklarda birden fazla Sous Chef olabilir. Bu tip durumlarda sous chefler Executive Sous Chef‘e (Kıdemli Aşçıbaşı Yardımcısı) bağlıdırlar. Yine bu tip büyük mutfakların ekibinde Sous Chef’in alt pozisyonunda kısım şefinin ise üst pozisyonunda olan Junior Sous Chefler (Acemi Sous Chef) yer alabilir. Sous Chef’lerin görevlerini ve sorumluluklarını belirtecek olursak şöyle sıralayabiliriz.

Sosyal Medya üzerinden takip etmek isteyenler için

YouTube Kanalım

Instagram

SOUS CHEF’İN GÖREV VE SORUMLULUKLARI

– Mutfak şefi olmadığı zamanlarda onun yerine vekillik yapar.

-Mutfaktaki iş bölümünün yapılmasında mutfak şefine yardım eder.

-Mutfaktaki sıcak, soğuk,pastane,kasap,kahvaltı vb. bölümlerin malzeme ihtiyaçlarını takip ederek mutfak şefine bildirir.

-Menülerin hazırlanması, reçetelerin yazılması , maliyetlerin kontrol altında tutulması , personelin çalışma vardiyalarının belirlenmesinde ve mutfaktaki iş bölümünün yapılmasında mutfak şefine yardım eder.

-Mutfak şefinin talimatı doğrultusunda çıkan yemeklerin menüye uygunluğu, standartlara uygunluğunu, kalitesini kontrol eder.

-Yemeklerin hazırlanmasından servisine kadar her aşamada hijyen şartlarına uyar ve uyulmasını sağlar.

-Yemeklerin sunumuna yönelik çalışmalar yapar.

-Gördüğü aksaklıkları zamanında giderir.

-Mutfak personelinin eğitiminde görev alır.

-Aşçıların yönetimlerinin uygun olup olmadığını tespit eder.

Bu Tarif Size Özel  MUTFAK ÇALIŞANLARININ ULUSLARARASI KIDEMLERİ VE İSİMLERİ

-Aşçıların çalışmalarının uygun olup olmadığını tespit eder. Gördüğü aksaklıklara yerinde ve zamanında müdahale eder. Mutfakta disiplini sağlar.

SOUS CHEF’İN GÖREV VE SORUMLULUKLARI yazımızla ilgili düşüncelerinizi ve ya merak ettiklerinizi yorum yaparak bize ilete bilirsiniz. Executive Chef Görev ve Sorumlulukları yazımızıda inlece bilirisiniz.

ALKOLSÜZ CİNDERELLA TARİFİ mize baktınız mı?

Ayrıca sizden gelen tariflere ve önerilere değer veriyor ve paylaşmaya çalışıyoruz. Bize göndermek istediğiniz tarifleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

PlusYemekTarifleri
Tariften Fazlası

SOUS CHEF’İN (AŞÇIBAŞI YARDIMCISI) GÖREV VE SORUMLULUKLARI” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir