Bu yazımızda  Plus Yemek Tarifleri olarak sizler için ıspanağa dair ne varsa derlemeye çalıştık. Sizlere her derde deva, hastalara şifa ıspanak sebzesi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Önce ıspanağın anavatanına, bazı özelliklerine değinip sonra yararlarını ve zararlarını açıklayacağız.

Kış aylarında yaygın olarak tükettiğimiz bir sebze türü olan ıspanağın ana vatanı tam olarak bilinmemekle birlikte, Güney Kafkasya, Türkistan, İran, Afganistan olduğu düşünülmektedir. Bazı yazarlarda Çin kökenli olduğu düşünmektedir. Görünen o ki anavatanının hangi ülke olduğu belli olmasada, hangi kıta olduğu nettir. Ispanak Asya kökenli bir sebzedir. Ispanak, ‘amaranthaceae’ ailesine ait koyu yeşil yapraklı bir sebzedir, ortalama bir metreye kadar uzayabilmektedir.

İpek ve Baharat Yolu ile Asya’dan tüm dünyaya yayılan ıspanak doğada demir bakımından en zengin bitkidir. Biraz acı tadı olmasına rağmen sağlık açısından faydaları ve besleyici özelliğinden dolayı dünya mutfaklarına salata ve çorbalarda, böreklerde, yemeklerde sıkça kullanılmaktadır. Hatta artık tatlılarda bile kullanılmaktadır. Eminim ki ıspanaklı keki bilmeyenimiz yoktur.😉

Mutfaklarda tüketiminin dışında ıspanak farklı amaçlar içinde kullanılır, Özelliklede cilde faydasından dolayı 11.yüzyıldaki kadınlar ıspanaktan maskeler elde edip cilt bakımı yaparlarmış.

Ispanakda yenen kısım genel olarak yaprak olduğundan yaprağın özellikleri önemlidir. Yaprağın büyüklüğü ıspanağın çeşidine bakımına ekolojik koşullara göre değişiklik gösterir.
Ispanağın sap kısmıda yıkanıp ayıklandıktan sonra yöresel ev turşularında kullanılmaktadır.

Şimdi ıspanağın saymakla bitmeyen yararlarından söz edelim…

Ispanak iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Sağlık açısından oldukça yararlı olan ıspanağın içinde A,C,D ve K vitaminleri bulunur. Bunların yanı sıra ıspanak demir, karoten, iyot , potasyum, sodyum, bakır, çinko , lutein, kalsiyum , protein ve folik asit açısından da oldukça zengindir.

Ispanak neredeyse her derde deva bir sebzedir. İnsan sağlığında koruyucu etkisi olan ıspanak alternatif tıpta da tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Bu Tarif Size Özel  SEBZE DOĞRAMA ŞEKİLLERİNİN ULUSLARARASI ADLANDIRILMASI

Ispanak lif açısından zengindir , düşük kalorilidir.Bu yüzden birçok diyet yapmak isteyen kişinin tercihidir. İçindeki lif sayesinde tokluk hissi verir , acıkmayı önler. Özellikle koyu yeşil yapraklı ıspanaklar diyet yemeklerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çünkü koyu yeşil yapraklı olan çeşitlerde beta karaten , folat , vitamin ve mineral içerikleri yüksektir. .
Ispanağın içinde bulunan lutein göz sağlığına iyi gelir .İçindeki Magnezyum sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Ispanağın içindeki A,C,E, K vitaminleri cilt sağlını korumaya yardımcı olur fakat bu vitaminlerden yararlanmak istiyorsak ıspanağı çiğ ya da az pişmiş tüketmeliyiz.

Ispanak besin değeri yüksek bir sebze olmasının yanı sıra fazla azotlu gübrelemenin sonucunda insan sağlığı açısından problemlere de yol açabilmektedir. Nitrat suda eriyen bir iyondur ve nitrojenin katılaşması sonucu çevrede doğal biçimde olur. Kuru baklagiller ve sebzelerde biraz nitrat içermektedirler , bu topraktaki nitrattır ve gübreleme sonucunda oluşur. Ispanakta birçok sebze yemeği gibi piştiği gün tüketilmelidir. Ispanak yemeği pişirilip buzdolabında bekletildiği sürece nitrit ve nitrat bileşenleri artar. Buda toksit sindirim problemlerine yol açar , baş dönmesi, ishal ve mide bulantısı yapar.Yani ıspanak bekletilirse zararlı hale gelir.

Ayrıca 1 gr kadar ıspanak tohumunun kaynatılıp içildiğinde kalp ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Ispanağın tedavi amacıyla kullanıldığı bir hastalıkta sıtmadır. Sıtma hastaları kurutulmuş ıspanak yapraklarını badem yağıyla karıştırıp yerlerse iyi gelir. . .

Şuana kadar ıspanağın doğal tüketiminde elde edebileceğimiz yararlardan söz ettik. Şimdide fazla tüketiminde karşılaşacağımız zararlardan söz edelim…

Tabiki her şeyin fazlası zarar, ıspanağında fazla tüketiminden kaynaklanan zararlar olabileceği unutulmamalıdır. Mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, eklem iltihabı, idrar yolunda taş olanlar ve ürik asit fazlası bulunan kişilerde dikkatli tüketilmelidir.

Ispanak aşırı derece tüketildiğinde içinde bulunan pürin ürik asite dönüşür. Ürik asitin aşırı tüketilmesi böbreklerde kalsiyum çökmesine neden olur. Böbreklerde fazlaca oluşan kalsiyum sağlık açısından zararlıdır. Ayrıca böbrek hastaları doktora danışmadan ıspanak tüketmemelidir. Her böbrek hastasının tüketebileceği miktar hastalığının durumuna göre değişirSindirim sistemi rahatsızlıklarından dolayı tedavi görenlerde ıspanak tüketmeden doktora danışmalıdır. Ispanak yüksük derecede vitamin mineral içerir ve bu kullanılan ilaçların etkisini azaltabilir.

Bu Tarif Size Özel  GASTRONOMİ TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ/ A HARFİ İLE BAŞLAYANLAR

Ispanak aşırı tüketildiğinde mineral emilini olumsuz etkileyebilir. Çünkü ıspanağın içindeki oksalit asit vücutta artarsa mineral emilimini azaltabilir.
Aşırı tüketilmesi mide rahatsızlıklıklarına sebep olabilir.

Ispanak tüketiminizle ilgili tecrübelerinizi yorum olarak bekliyoruz. 🙂 Ispanaklı tarifler içinde takipte kalın, lezzetle kalın …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here