GRAVLAKS HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ - PRATİK YEMEK TARİFLERİ

GRAVLAKS HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

GRAVLAKS HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere  Gravlaks ile ilgili bilgiler paylaşacağım. Bu yazımız sonunda  Gravlaks İsminin ne anlama geldiğinden , nasıl pişirildiğine kadar bir çok detayı ele alacağım. Bir sonraki yazımda ise Somon Gravlaks tarifi vereğim. Sayfamızı takipte kalmanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle Somon Gravlaks’ın ortaya çıkışı ile ilgili soğuk mutfak öğrendiğim bir hikayeyi de sizinle paylaşmak isterim: Norveç tarafında İskandinav balıkçıları çok soğuk olan sularda balık tututuyorlar, tutulmadığı dönemler içinde saklama yöntemi bulmaları gerekiyor. Somonları tuzlayıp deniz kenarındaki gel git olmayan yerlere gömüyorlar.Daha sonraları buralardan çıkartıp yiyorlar. Somon Gravlaks bu şekilde ortaya çıkıyor.

Somon grawlaks İskandinav bölgesine özgü bir yiyecektir. Somonun tuzda ve şekerde pişmiş halidir. Grav:mezar, laks:somon yani mezardaki somon anlamına gelmektedir.

Esasında Somon Gravlaks tepkimeyle pişen bir yiyecektir, Somonun üzerine nüfuz eden tuz, şeker, limon vb. asitler pişirme işlemini gerçekleştirir. Bir bakıma somon Gravlaks’ı hazırlama mantığı bizdeki pastırma ile aynıdır da diyebiliriz, pastırmada da et baharatlar ile pişirilir. Çiğköfte de  çiğ kıyma vardır limon, isot, tuz ve baharatlarla kıyma pişirilir.

Tepkime ile pişirilen ve soğuk olarak tüketilen Somon Gravlaks genelde soğuk mutfak bölümünün hazırladığı bir üründür. Soğuk mutfağın açık büfesine ayna olarak da sunulabilir, alacarteler de de kullanılabilir.
Şimdi Somon Gravlaks hazırlarken dikkat etmemiz gereken birkaç püf noktadan bahsedeceğim:

– Derisi ayrılmamış bir somon aldınız ve kendiniz mi işlemek istiyorsunuz. O halde filetoyu deriden ayırmak için ya keskin bir bıçak yada fileto bıçağı kullanınız. Fileto bıçağını deriye paralel olarak sürün , bir taraftan da deriyi çekiniz.Deride et kalmaması için bıçağın keskin olmasına özen gösteriniz.

-Somon Gravlaksı yaprak yaprak hazırlamak ve o yapraklara şekil vererek gül vb. görünümü vermek istersiniz bıçak tercihinizi iyi yapmalısınız. Burada fileto bıçağını kullanabilirsiniz.

Bu Tarif Size Özel  SEBZE DOĞRAMA ŞEKİLLERİNİN ULUSLARARASI ADLANDIRILMASI

– Somon Gravlaks’ın açık renkli olmasını isterseniz tuz, şeker ve vodka ile pişirebilirsiniz.

-Somon Gravlaks’ın sos ile servis etmek istersiniz yanına hardal sos, zeytinyağı, limonsos, mayonez ve mayonezden türeyen sosları tercih edebilirsiniz.

– Somonu tamamen tuzlada pişirebilirsiniz, tamamen şekerlede, yani tamamen şekere de gömebilirsiniz. Şeker ve tuz somona işlemiş, işlerken de içindeki suyla bir dışarı çıkmış olacaktır. (Hızlı kavramak açısından başka bir örnek vermek gerekirse kabak tatlısınada benzetebiliriz.Kabak tatlısında kabaklar şekerle örtülür, belli süre bekledikten sonra suyunu salmış, şekerle karışmış olur. Sonra  fırınlanır.)

-Gravlaksın üzerine haşlanmış pancar rendeleyip tuz veya şekere yatırabilirsiniz. Üst tarafı hem pancarın aromasını, hem rengini alır. Kestiğiniz zamanda üst katman mor alt katman turuncu olur, oldukçu hoş görünür.

-Gravlaksları 48 saat bekletiyorsak 24 saatten sonra ters çevirmeliyiz. 3.günde pancar havuç vb. marine edildiği ürünlerden  temizlenir   sarılır, şaka konur, lazım oldukça kullanılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir