EXECUTIVE CHEF'in GÖREV VE SORUMLULUKLARI - PRATİK YEMEK TARİFLERİ

EXECUTIVE CHEF’in GÖREV VE SORUMLULUKLARI

EXECUTIVE CHEF’in GÖREV VE SORUMLULUKLARI

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle toplumumuzdan genelde aşçıbaşı olarak anılan Executive Chef yani Mutfak Şefi‘nin görev ve sorumluluklarını paylaşacağım. Diğer mutfak çalışanlarının da görev ve sorumluluklarını merak eder ve öğrenmek isterseniz sayfamızı takipte kalın…

Executive Chef menülerin yazılması, mutfak personelinin alımı ve idaresi, satın alma kontrolleri vb. mutfak ile ilgili her türlü faaliyetten sorumlu kişidir. Mutfakla ilgili tüm organizasyon ve sorumluluğu üstlenmiş mutfaktaki en üst kıdemdeki görevlidir.

Executive Chef’in Görev ve Sorumlulukları çalıştıkları işletmeye göre değişmektedir. Bazı küçük işletmelerde normal bir aşçı gibi üretimde yer alan Executive Chef büyük işletmelerde fiziksel olarak çalışmamakta oldukça fazla olan sorumlulukları gereği iş yaptıran yönetici pozisyonundadır.Her ne kadar üniformalarında Executive Chef yazsada ülkemizde başaşçı, aşçıbaşı , şef yada baş şef diyede bilinirler.

Sosyal Medya üzerinden takip etmek isteyenler için

YouTube Kanalım

Instagram

 

EXECUTIVE CHEF’in GÖREV VE SORUMLULUKLARI;

 Mutfağı organize ve koordine eder. Aşçılar, servis elemanları ve bulaşıkçıların birbiriyle koordineli çalışmasını sağlar.

 Mutfakta çalışacak personellerin seçimini yapar. Büyük işletmelerde insan kaynakları müdürü ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde işverenle işbirliği yaparak personel alımını gerçekleştirir.

 Personelin çalışma programlarını haftalık ve yıllık izinlerini düzenler. Fakat büyük otellerde bu iş Executive Sous Chef yapmaktadır.

 Personel yemek menüsünü hazırlar.

 Personelin düzenli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçmesini sağlar.

 Mutfak personelinin hizmet içi eğitimini almasından sorumludur.

 Eksik malzemeleri onaylar , siparişlerini verir ve gelen malzemelerin kontrolünü sağlar.

 Yiyecek malzemelerin teslim alınması depolanması ve hazırlanması pişirilmesi ve servisi sırasında kontroller yapar.

 Yeni ve değişik menülerin planlamasında görev alır. Tüm menülerin porsiyonlarını belirler ve maliyet kontrollerini yapar.

Bu Tarif Size Özel  SOUS CHEF'İN (AŞÇIBAŞI YARDIMCISI) GÖREV VE SORUMLULUKLARI

 Satış analizlerine göre menülerde değişiklik yapılmak üzere önerilerde bulunur , yeni reçeteler geliştirir.

 Mutfaktaki araç gereçlerin düzenli şekilde çalışmasını ve muhafazasını sağlar, ekipmanların bakım ve onarımını yaptırır.

 Aşçılar arasında uyumlu çalışmayı, insan ilişkilerini ve iletişimini sağlar.

 Banket(ziyafet) organizasyonlarında işletmede varsa Ziyafet Müdürü ile birlikte ziyafet hazırlıklarını yürütür. Ziyafet Müdürü yoksa ziyafetin hazırlıklarını kendi önderliğinde ekibiyle yürütür.

 Üst yetkililer tarafından verilen diğer görev ve sorumlulukları yerine getirir.

 Yemeğin üretildiği mutfağın ve dağıtıldığı bölgenin temiz ve hijyenik olmasını sağlar.

 Yemek dağıtımında eşitliği korur, adil davranır.

 

GLUTENSİZ KIYMALI PİDE TARİFİ mize baktınız mı?

 

EXECUTIVE CHEF’in GÖREV VE SORUMLULUKLARI yazımızla ilgili düşüncelerinizi ve ya merak ettiklerinizi yorum yaparak bize ilete bilirsiniz. Bir diğer yazımız olan SOUS CHEF’İN GÖREV VE SORUMLULUKLARI da inceleyebilirsiniz.

Ayrıca sizden gelen tariflere ve önerilere değer veriyor ve paylaşmaya çalışıyoruz. Bize göndermek istediğiniz tarifleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

PlusYemekTarifleri
Tariften Fazlası

EXECUTIVE CHEF’in GÖREV VE SORUMLULUKLARI” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir