Pratik Kahvaltılık PankekTarifi - PRATİK YEMEK TARİFLERİ

Pratik Kahvaltılık PankekTarifi

Pratik Kahvaltılık PankekTarifi

 

Pratik Tariflerimiz kolay anlaşılır ve resimli olarak paylaşıyoruz. Her Tarifimizin sonunda Püf Noktası ekliyor yeni bilgiler kazanmanıza ve ya tazelemenize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Pratik Kahvaltılık Pankek Yemek Tarifimizin malzeme listesiyle işe koyulalım.

Pratik Kahvaltılık Pankek Tarifi

Kaç Kişilik: 2-4
Hazırlık Süresi: 10 Dk
Pişirme Süresi: 5 Dk

Pratik Yemek Tariflerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu gün sizlere Pratik Tarifimizi aşama aşama nasıl yapılacağını anlatacağım.

Kahvaltılık Pankek Yapımı İçin Malzemeler

  • 2 adet yumurta
  • 200 gr un
  • 10 gr şeker
  • 300 ml süt
  • 6 gr tuz
  • 1 adet kabartma tozu
  • 40 gr eritilmiş tereyağı

Pankek Tarifi

1 Bu bölümde pankek ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum. Nedir pankek? İngilizcesi pancake olan dilimize pankek olarak geçen, yumuşak dokulu, hafif şekerli, yuvarlak şekilli, genelde 10 cm civarlarında , kek tadı bulunan Amerikalıların çok sevdiği, özellikle kahvaltılarda tükettiği hamurişidir. Küçük boylu ama lezzetli, yanındaki birçok yan ürünle uyumlu oldukça sosyal bir yiyecektir pankek. Özellikle çikolata, peynir, bal ile uyumu müthişdir.

Ülkemizde de sıklıkla tüketilen pankeke kahvaltılarda , hatta çay saatlerinde bile rastlamak mümkündür. Ancak bazı kişiler tarafından krep ile karıştırılmaktadır. Pankek ABD kültürüne aittir, su kullanılmaz, kabartma tozu kullanılır. Bizim kültürümüzde ise akıtma olarak bilinir. Krep Fransız kültürüne aittir, kabartma tozu kullanılmaz. Bizim kültürümüzde cızlama, cızlak yada akıtma olarak bilinir ve yapılır. Pankek 10 cm civarlarında biraz kalınca bir yiyecektir. Krep ise inceciktir ve daha geniştir. Genellikle krep tavası boyundadır.

2Şimdi yapılışına geçelim: Derin bir kapta yumurta ve şeker iyice çırpılır. Süt un kabartma tozu vanilya ilave edilerek kek kıvamından biraz daha koyu olacak şekilde pankek hamuru hazırlanır.

Bu Tarif Size Özel  Pratik Glutensiz Sigara Böreği Tarifi

3 Teflon yada yapışmaz bir tavaya az sıvı yağ dökülür.Bir kağıt havlu yardımıyla yağ yayılır. Bir sos kepçesi hamur ısınmış olan tavaya dökülerek hamurun kendi kendine yayılması beklenir. Hamur yayılıp pişmeye başlayınca 2-3 dakika içerisinde üst yüzeyinde kabarcıklar oluşacaktır. O kabarcıkları görmeden pankeki çevirmeyiniz. Eğer çevirirseniz pişmediği için spatulanıza yapışabilir.Yüzeyinde kabarcıklar belirince ters çevirerek 1-2 dakika kızarana kadar pişirilir. Tüm hamur bitene kadar bu şekilde devam edilir.

Pankekin hamurunu hazırladığınız esnada içine kakao, tarçın vb.ni damak zevkinize göre içine koyup karıştırabilirsiniz. Pankekler piştikten sonra üzerine pudra şekeri serperek zevkinize göre muz, kivi, çilek, çikolata, bal, marmelat veya dondurma ile servis edebilirsiniz.

Dilerseniz pankek hamurunu tuzlu hazırlayıp, içine ince ince kıyılmış yeşillikler ilave edebilirsiniz. Piştikten sonra da yoğurt ile servis edebilirsiniz.  Biz temel hamur tarifini verdik. Bundan sonrası damak zevkinize , hünerli ellerinize kalmış…

AFİYET OLSUN . . .

Pankek Tarifi Püf Noktası

1Çırpma işlemini uzun süre yapmamalıyız. Tavaya yağı az koyup bir kağıt havlu yardımıyla yaymak gerekir. Pişirirken tavada yada ızgarada hiç fark etmez, mutlaka üst yüzeyde kabarcıklar oluştuktan sonra çevrilmelidir.

Pankek Tarifimizi tüm detaylarıyla birlikte sizlerle paylaştım. Bir başka tarifimizde buluşmak üzere Lezzetle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir