Pratik Tariflerimizi kolay anlaşılır ve resimli olarak paylaşıyoruz. Her Tarifimizin sonunda Püf Noktası ekliyor yeni bilgiler kazanmanıza ve ya tazelemenize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Pratik Krep Tarifi malzeme listesiyle işe koyulalım.

Pratik Krep Tarifi

Kaç Kişilik: 4 – 6
Hazırlık Süresi: 10 Dk
Pişirme Süresi: 20 Dk

Pratik Yemek Tariflerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu gün sizlere Pratik Tarifimizin aşama aşama nasıl yapılacağını anlatacağım.

Kahvaltılık Krep Tarifi Malzemeleri

  • 2 adet yumurta
  • 200 gr un
  • 300 ml süt
  • 100 ml su
  • 6 gr tuz
  • 40 gr eritilmiş tereyağı

Kahvaltılık Krep Tarifi

1Krep (crépe) Fransız mutfağından bir hamur işi , kahvaltılıkların vazgeçilmezi… Büyüklerimizin bize cızlak yada akıtma olarak aktardığı, şimdilerde ise krep diye duyduğumuz tül inceliğinde lezzetli mi lezzetli tatlı yada tuzlu olaraktüketilebilen, tatlı yapımlarında da kullanılan bir hamur işi… Restoranlarda, kahvaltı veren kafelerde, otellerin kahvaltı saatinde açık büfe show  bölümlerinde yada gastronomi derslerinde karşımıza krep olarak çıkan bu hamur işi aslında çok eskiden beri bizim kültürümüzde de vardır. Anadolu’da  eskilerden beri bilinen bu tarifin ismi yöreden yöreye akıtma, cızlak yada  cızlama olarak değişmektedir. Örneğin Merzifonlu gastronomi sınıf arkadaşıma  göre krep değil cızlaktır. 😊 😊 😊

2Şimdi gelelim bu cızlağı yada krebi nasıl yapacağınıza …. Öncelikle unu eleyiniz ki içinde topak vs. kalmasın ve krebiniz pürüzsüz olsun.Derin bir kaba unu, sütü, suyu, tereyağı, tuzu ve şekeri alın topak kalmayana kadar iyice çırpınız. Sonra yumurtaları ekleyiniz ve çırpmaya devam ediniz. Hamur kek hamurundan daha akıcı bir kıvamda olmalıdır.

3 Teflon tavaya bir çay kaşığı kadar margarin veya sıvı yağ koyup kızdırınız. Tavanın tam ortasına bir kepçe krep hamuru dökerek yayınız. Her iki tarafını da çevirerek orta ateşte pişiriniz.İsteğinize göre içine bal, peynir, reçel, çikolata sürerek tüketebilirsiniz…

Bu Tarif Size Özel  PRATİK TAVUK ÇORBASI TARİFİ ( SEBZELİ )

4Omletinizi tuzlu tüketmek isterseniz sade hazırlamak yerine hamur karışımını elde ettikten sonra incecik maydonoz veya dereotu atıp karıştırdıktan sonra da pişirebilirsiniz.AFİYET OLSUN . . .

Kahvaltılık Krep Tarifi Püf Noktaları

1 Hazırlanan karışımı bir süre dinlendirir ve elekten süzerek kullanırsanız daha pürüzsüz ve lezzetli bir krep yaparsınız.
Krep hamurunun kıvamı oldukça cıvık ve akışkan olmalıdır. Unun kalitesi, yumurtanın büyüklüğü vb.tarifinize etki edebilir. Dolayısıyla ölçüyü iyi ayarlayabilmek gerekir.Ayrıca evde yapıyorsanız ve tavada pişirecekseniz tava alçak kenarlı ve yapıştırmaz olmalıdır. Aksi halde krebi çevirmekte güçlük çekersiniz.
Eğer büyük otellerde çalışacaksanız hamurun kıvamını tutturamam, krebi pişiremem diye dert etmeyin.Büyük oteller özellikle herşey dahil sistemi ile çalışanlar sirkülasyonun fazla olması nedeniyle birçok ürünü hazır aldıkları gibi krep içinde toz karışım almaktadırlar. Size ise sulandırmak kalacaktır.Hamuru hazırladıktan sonra ızgaranın üzerine bir sos kepçesi dolusu döker, kepçenin altıyla içten başlayıp dışa daireler çizerek hamuru yayarsınız. Büyük bir metal spatula yardımıyla çevirirsiniz. Eğer saca dökerek pişirecekseniz bir attırgaç yardımıyla çevirebilirsiniz.

2 Konuya bu kadar derinlemesine girmişken krep ve pankek farkına değinmeden geçmeyelim. Krep Fransız kültürüne aittir,su kullanılır, kabartma tozu veya maya kullanılmaz.Bu sebeple inceciktir.Pancake ise Amerikan kültürüne aittir ve kabartma tozu kullanılır. Pankekler 10 cm civarı küçük yuvarlak ve kalın olur.

Pratik KrepTarifimizi tüm detaylarıyla birlikte sizlerle paylaştım. Bir başka tarifimizde buluşmak üzere Lezzetle kalın.

39 YORUMLAR

  1. kahvaltı sağlıklı bir günümüz için son derece önemlidir krep ile kahvaltı bana ayrı bir tat lezzet verir..çok güzel anlatım..eline ve emeğine sağlık..tariflerin devamı olur…

  2. bekar biri olarak yemek yapmanın mecburiyetten çıkarak keyif haline dönüşmesinde bu işin püf noktalarının önemi çok büyük bunları bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here