Pratik Balık Suyundan Çorba Yapımı Tarifi - PRATİK YEMEK TARİFLERİ

Pratik Balık Suyundan Çorba Yapımı Tarifi

 

Pratik Balık Suyundan Çorba Yapımı Tarifi

 

Pratik Tariflerimiz kolay anlaşılır ve resimli olarak paylaşıyoruz. Her Tarifimizin sonunda Püf Noktası ekliyor yeni bilgiler kazanmanıza ve ya tazelemenize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Pratik Balık Suyundan Çorba Yapımı Tarifimizin malzeme listesiyle işe koyulalım.

Pratik Balık Suyundan Çorba Yapımı Tarifi

Kaç Kişilik: 2 – 6
Hazırlık Süresi: 20 Dk
Pişirme Süresi: 25

Pratik Yemek Tariflerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu gün sizlere Pratik Tarifimizin aşama aşama nasıl yapılacağını anlatacağım.

Malzemeleri

  • 1 adet levrek
  • 1 adet havuç
  • 1 pırasanın beyaz kısmı
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1-2 yemek kaşığı sirke yada 1 limonun suyu
  • 2 adet yumurta sarısı
  • Yarım çay kaşığı beyaz biber
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı yağ
  • 1 yemek kaşığı un

Balık Suyundan Çorba Yapımı 

 

1 Arkadaşlar birçoğumuz balığın filetosunu kullanır, kalan uzuvları çöpe atarız. Ancak büyük hata ediyoruz, paramızı ziyan ediyoruz. Bu tarifimizde filetoyu ayırdıktan sonra kalan bu kısımların nasıl değerlendirilebileceğini anlatmak istedim. Dolayısıyla bu tarifimiz kendi içinde ikiye ayrılacak birincisi balık suyu yapımı ikincisi ise o su ile yapılan balık suyundan çorba yapımı olacak

2 Balık suyu yapımı;1 adet levreğin filetosu fileto bıçağı yardımıyla çıkarılır. Fileto ana yemek veya balıklı mayonez yapımında kullanmak üzere saklanır. Kılçık ve diğer kısımları, solungaç baş vs. tencereye konur üzerine on bardak soğuk su ilave edilir. İsteğe bağlı karabiber, tuz, maydanoz sapı, soğan da eklenir iyice kaynatılır ve süzülür.

3Çorba yapımı:Havuç pırasa vb. tercih edilen sebzeler masedon doğranır. Yağda pembeleşene kadar kavrulur. İki kaşık un ilave edilir ve kavrulur. Un kavrulduktan sonra hazırlanan balık suyu ilave edilir. Tuz atılır. İyice kaynatılır. Ayrı bir kapta yumurta sarısı ve limon suyu iyice karıştırılıp terbiye elde edilir. Terbiye çorbaya eklenir ve kapağı kapatılarak çorba ateşten alınır. Maydanoz veya kıtır ekmekler ile süsleyerek servis edebilirsiniz. .

Bu Tarif Size Özel  PRATİK DÜĞÜN ÇORBASI TARİFİ

 

Balık Suyundan Çorba Yapımının Püf Noktası

1Balık suyunu mutlaka  soğutup tülbentten süzün ki içinde kılçık vb. kalmasın. Ayrıca unun topaklanmaması içinde kavrulan una sıcak değil soğuk su ilave etmeniz daha doğru olacaktır.

2Berrak bir balık suyu elde etmek istiyorsanız kaynarken üzerinde biriken köpüğünü (kefini) alınız. Lezzet kadar görüntüde önemlidir.

 

Balık Suyundan Çorba Yapımı Tarifimizi tüm detaylarıyla birlikte sizlerle paylaştım. Bir başka tarifimizde buluşmak üzere Lezzetle kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir