Pratik Glutensiz Sigara Böreği Tarifi - PRATİK YEMEK TARİFLERİ

Pratik Glutensiz Sigara Böreği Tarifi

Pratik Tariflerimiz kolay anlaşılır ve resimli olarak paylaşıyoruz. Her Tarifimizin sonunda Püf Noktası ekliyor yeni bilgiler kazanmanıza ve ya tazelemenize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bugünde sizlerle glutensiz tariflerimizden bir yenisini paylaşacağız.Hep buğday unu ile yaptığımız sigara böreğini bu tarifimizde fasulye unu ile yapacağız. Biz fasulye unu tercih ettik çünkü fasülye ununu diğer unlardan ayıran özelliği besin değerinin fazla olması ve içinde hiç bir katkı maddesinin olmamasıdır. Fasulyenin içindeki besin değerleri işlem görse de besin değerinde hiç bir kayıp olmaz ve kendi değerini korur. Ayrıca içerisinde gluten olmadığı için çölyak hastaları için tercih edilme nedenidir. Siz dilerseniz marketlerden alacağınız yada kendiniz yapacağınız herhangi bir glutensiz unu da kullanabilirsiniz. Şimdide Pratik Glutensiz Sigara Böreği Tarifimizin malzeme listesiyle işe koyulalım.

Pratik Glutensiz Sigara Böreği Tarifi

Kaç Kişilik: 2
Hazırlık Süresi: 15 Dk
Pişirme Süresi: 5-10 Dk

Pratik Yemek Tariflerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu gün sizlere Pratik Tarifimizi aşama aşama nasıl yapılacağını anlatacağız.

Pratik Glutensiz Sigara Böreği Malzemeleri

  • 1.5 su bardağı kuru fasulye unu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağı su
  • 300 gr lor peyniri
  • 1-2 dal maydanoz
  • 1 su bardağı sıvıyağ

Pratik Glutensiz Sigara Böreği Tarifi

1 Yufkanın Yapımı: Su ve tuz geniş bir kaba alınır, üzerine kuru fasulye unu yavaş yavaş eklenir, kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapılır. Hamur 15 dakika dinlendirilir. Küçük bezelere ayrılır. Bezeler unlanarak merdane yardımıyla incelinceye kadar açılır, açılan yufka, kızgın sac üzerine alınır ve yufkanın her iki tarafı da pişirilir.

Sigara Böreğinin Yapımı: Yufka üçgen şeklinde 12 eş parçaya bölünür.Doğranmış maydanoz ve peynir karıştırılarak iç harcı hazır edilir.
Her üçgen yufkanın alt ucuna bir kaşık dolusu kadar peynir har yayılır.Yufkanın kenarlar malzeme dökülmemesi için içe doğru bükülür ve yufka rulo şeklinde sarılır.Uç kısmı su ile hafifçe ıslatarak kapatırsanız börekler açılmayacaktır. Hazırlanan börekler kızgın yağda çevrilerek pişirilir.

Bu Tarif Size Özel  Pratik Kahvaltılık PankekTarifi

AFİYET OLSUN . . .

Glutensiz Sigara Böreği Tarifi Püf Noktası

1Sigara böreği yapmanın püf noktalarından birisi yufkasıdır. Yufka taze olmalıdır. Aksi takdirde sarması zorlaşacaktır. Böreğin iç harcıda yufkası kadar önemlidir. İç harcına yağlı, sulu peynirler koyarsanız böreğiniz mutlaka patlayacaktır. Mümkün oldukça yağsız peynirler kullanmaya dikkat ediniz. Eğer sulu peynir kullanacaksanız da suyunu bir süzgeç yardımıyla süzdürdükten sonra kullanınız.

2  

Sigara böreğinin patlamasını önlemenin başka bir yoluda içine yumurta kırmaktır. Bilirsiniz ki   yumurta iyi  bir bağlayıcıdır ve iç harcı tutarak yufkanın içinde kalmasını sağlayacaktır.

Sigara böreğinin dağılmaması , pişme esnasında açılmaması için sardıktan sonra uç kısımlarını yumurta süt karışımıyla yada ekonomik olsun derseniz suyla ıslatarak sarma işlemini tamamlayınız.

4

Sigara böreğinin fazla yağ yutmaması için doğradan kızgın yağa atılarak kızartılması gerekir. Eğer soğuk yağa atılırsa çok fazla yağ yutacaktır ve pişme süresi uzayacaktır. Kızgın yağın derecesinin düşmemesi için börekleri birden değil az miktarlarda kızartmalıyız. Börekleriniz kızarttıktan sonra çıkaracağınız kabın içine yağları çekmesi için peçete sermeyi unutmayınız.

Pratik Glutensiz Sigara Böreği Tarifimizi tüm detaylarıyla birlikte sizlerle paylaştık.  Bir başka tarifimizde buluşmak üzere Lezzetle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir